English

KROATIJA

Folkloro grupė BIZOVAC
 Vadovas Zvonimir Vuković

 Ansamblis „Bizovac“ (Bizovacas – vienos iš Kroatijos savivaldybių pavadinimas) įkurtas 1968 m., tais pačiais metais įsteigus draugiją „Valstiečių vienybė“, vėliau pasivadinusią Bizovaco kultūros ir meno draugija. Organizacijos ir folkloro kolektyvo tikslas – saugoti ir plėtoti turtingą savo krašto paveldą, tradicinius amatus ir papročius. Osijeko-Baranija regiono Bizovaco savivaldybės (joje gyvena net 97,5 proc. kroatų) bendruomenė daugiausia dėmesio skiria savo puikiems tautiniams kostiumams, senovinėms dainoms ir apeiginiams šokiams ratu, palydimiems tamburo (styginio keturstygio instrumento, į Balkanus atkeliavusio iš Turkijos) muzika. Tambura Kroatijoje prigijo ir yra laikoma nacionaliniu muzikos instrumentu. Ansamblio šokiams ir dainoms pritaria net kelių tamburų ir kitų styginių instrumentų ansamblis („tamburitza-orchestra“).

Ypač įspūdingi ir turtingi Bizovaco kolektyvo tautiniai kostiumai. Moterys dėvi daugiasluoksnius sijonus, kurie, palyginti su kitais Kroatijos regionais, yra gana trumpi, tačiau platūs. Rūbai yra nepaprastai gausiai išsiuvinėti. Moterys dekoruoja savo rūbus „rekla“ būdu siuvinėdamos aukso dukatus. Galvas puošia rankų darbo siuvinėtomis lelijų gėlių karūnomis. Pagal aprangos tradicijas, vyrai kasdien dėvi baltas kelnes ir baltus marškinius, o šventadieniais pasipuošia dailiomis siuvinėtomis liemenėmis. Tokie kostiumai Bizovac krašte buvo dėvimi iki XX a. vidurio.

Folkloro ansamblis „Bizovac“ daug keliauja ir noriai reprezentuoja savo krašto tradicinę kultūrą. Jų pasirodymais žavėjosi Vokietijos, lenkijos, Prancūzijos Italijos, Bulgarijos, Olandijos, Vengrijos, Makedonijos ir kitų šalių folkloro renginių žiūrovai bei dalyviai.