Baltica 2017 - Rumunija

 
 
English

RUMUNIJA
 

Folkloro ansamblis MIORITZA

Vadovai: Vartolomei Todeci ir Felicija Pantelimon

 

MIORITZA– kolektyvas iš Vaideeni miestelio, esančio Kapatanijos (Capatanii) kalnų papėdėje, savo veiklą pradėjęs 1949 m. Iš pradžių ansamblyje buvo tik griežiama tradicinėmis fleitomis, o 1965 m. jį papildė dainininkų, vėliau – ir šokėjų grupės. Dabar ansamblyje – apie 50 dalyvių, kuriems nuo 1965 m. vadovauja Vartolomei Todeci.

Tikru etnologijos ir folkloro centru  tapusi Vaideeni bendruomenė užsiima avių auginimu, laikosi senųjų ganymo, kailių lupimo papročių, taip pat gamina tradicinius muzikos instrumentus. Piemenų kostiumuose dominuojančios balta ir juoda spalvos simbolizuoja tyrumą, tradicijų amžinumą. Vaideeni krašto dainos – apie kalnų piemenų papročius, tradicijas, taip pat specifiniai yra ir šio kalnuoto regiono šokiai: hora, sârba (šokiai-rateliai), învârtita (sukimosi poromis šokiai), jiana (pasivaikščiojimo šokiai), ungureneasca (sukimosi mažais rateliais šokiai), bătuta ir ciobăneasca (vyrų šokiai-rateliai). Kolektyvo atliekami tradiciniai rumunų šokiai pasižymi rėksmingai išdainuojamais intarpais, vadinamais ciuituri (strigaturi), kurie tarsi permuša instrumentais atliekamą melodiją ir muzikos ritmą.

Folkloro ansamblis MIORITZA savo tradicine kultūra žavėjo folkloro mėgėjus Kroatijoje, Lenkijoje, Austrijoje, Moldovoje, Graikijoje, Serbijoje, Olandijoje. Šventėse sutikti bendraminčiai kasmet buvo kviečiami į pačių rengiamą folkloro festivalį Vaideeni miestelyje.